fot. link
Słuchanie to ważniejsza umiejętność niż mówienie. Gdy mówisz tylko powtarzasz to, co już wiesz, dopiero gdy słuchasz, uczysz się czegoś nowego.
Uważne słuchanie jest kluczowe w samodzielnym tworzeniu notatek. Jest to ważne w metodyce każdego przedmiotu.
Artykuł ten głównie dedykuję językowcom i polonistom.
1. Od czasu do czasu zorganizuj na zajęciach słuchowisko. Włącz swoim uczniom jakieś wybrane wystąpienie TED (one są zazwyczaj bardzo motywacyjne, więc będzie dwa w jednym ) i poproś ich o stworzenie samodzielnej notatki.
Jednak nie puszczaj ich w „samopas”. Co jakiś czas zatrzymuj wykład i pytaj co usłyszeli, co zrozumieli, co zanotowali i jak zanotowali. Te wszystkie pytania są ważne. Każde odzwierciedla kolejną fazę rozumienia słuchanego tekstu (czytanego zresztą też ).
2. Zmotywuj uczniów do słuchania. Spraw, aby poczuli się zaintrygowani, aby chcieli tego słuchać. Tak samo jest w życiu, słuchamy tylko tego, czego chcemy.
3. Staraj się nie być przewidywalny. Nie wiem jak Wy, ale ja ze swojej szkolnej edukacji zajęcia języka angielskiego wspominam jako nudne. Zawsze wiedziałam co będzie potem. Schemat się powtarzał Nie można do tego dopuścić! Na żadnej lekcji!
Jeśli jesteś językowcem i wprowadzasz nowe słówka, nie twórz długaśnych list na tablicy, bo i tak tylu słówek uczniowie nie zapamiętają. Ogrom przeraża i demotywuje. Podobnie rzecz się ma na języku polskim. Tutaj przecież też mamy dużo nowych pojęć, tworzy się banki słów itd. To jest bardzo pomocne, ale trzeba zachować umiar i różnorodność w formie podania. Możesz wykorzystać fiszki, prezentację, obrazki, „ukryte słówka” w różnych miejscach sali, które uczniowie odnajdą podczas zajęć, co będzie też dla nich dodatkową frajdą
4. Wprowadzaj aktywność inną niż pisanie i mówienie. Co to znaczy? Gdy Twoi uczniowie są już na takim etapie edukacyjnym, że nie dyktujesz im notatek, ale tworzą je samodzielnie, również staraj się to w jakiś sposób kontrolować. To ich jeszcze bardziej zmobilizuje.
Możesz np. przed lekcją położyć na ławkach kolorowe karteczki. Każdy uczeń otrzymuje taki sam zestaw, powiedzmy: czerwoną, zielona i niebieską. Poinformuj ich, że mają ich używać następująco: gdy słyszą coś niezrozumiałego i trudnego – podnoszą kartkę czerwoną, gdy wykład jest prowadzony dla nich zbyt szybko – podnoszą kartkę niebieską, gdy słyszą materiał im już znany – podnoszą kartkę zieloną. Dla nich będzie to dodatkowy bodziec do większej koncentracji, dla Ciebie ważna informacja zwrotna.
Z kolei na zajęciach z języka obcego, możesz zorganizować mini gimnastykę Na przykład gdy podczas „słuchanki” pojawią się słówka z danej dziedziny, uczniowie muszą wstać.
5. Stopniuj trudności. Najpierw wprowadzaj coś prostego, aby uczeń miał poczucie satysfakcji i był naturalnie zmotywowany do dalszej pracy. W stopniowaniu trudności mam na myśli także: sortuj ćwiczone umiejętności. Nie poprawiaj ucznia, jeśli niegramatycznie sformułował zdanie streszczając np. dany fragment wysłuchanego wykładu czy „słuchanki”. To go zdezorientuje i zniechęci do bycia aktywnym. Skup się na wypracowaniu umiejętności aktywnego słuchania, a nie poprawnego mówienia.
Tutaj pozwolę sobie wtrącić moje doświadczenie. Gdy zaczynałam pracę jako polonista, postanowiłam sobie, że nie będę poprawiać uczniów podczas ich głośnego czytania. Jeśli popełniali błędy, nie poprawiałam ich, nie przerywałam. Zabraniałam tego robić także uczniom, którzy słuchali (bo niektórzy mieli taki nieładny zwyczaj „poprawiania” ) Może komuś taka praktyka wydać się bardzo niepoprawna i niezgodna ze sztuką, ale wiem, że tego nie zmienię Moim nadrzędnym celem zawsze jest, aby uczeń czuł się komfortowo na moich zajęciach, aby chciał być aktywny, aby chciał czytać! I przyznam, że to „niepoprawianie” zdało egzamin. Nigdy nie miałam problemu z chętnymi do głośnego czytania
Umiejętność słuchania przekłada się na umiejętność mówienia i jakość relacji międzyludzkich, więc warto w nią inwestować
* Inspiracją do napisania tego artykułu było webinarium Anny Popławskiej.
Ten blog to prawdziwa kopalnia diamentów!!! Polecam
W KAŻDY WTOREK O 21:00 MOŻESZ WYSŁUCHAĆ TUTAJ BARDZO KRETYWNYCH POMYSŁÓW MEGA KREATYWNEJ LEKTORKI