„SZCZELINY SZTUKI” Szkolne scenariusze teatralne

Być może z pasją prowadzisz koło teatralne i czerpiesz inspiracje z różnych źródeł, a być może odziedziczyłaś to zadanie po kimś i czujesz się zmęczona. Być może od czasu do czasu dyrektor prosi Cię o przygotowanie jakiegoś przedstawienia i poszukujesz punktu zaczepienia. A może nawet masz już dosyć wymyślania tych wszystkich ról dla każdego, zastanawiania się, co zrobić, żeby kolejny apel, nie był po prostu „kolejnym apelem”. Każda z tych sytuacji jest w porządku. Mamy różne okresy w swoim życiu. My nauczyciele także. Mamy prawo do zmęczenia, do braku pomysłów czy poszukiwania innej koncepcji.

Piękne jest to, co czyni nas lepszym. To serce naszego istnienia.
Mocno wierzę, że zanurzenie w sztuce z pewnością daje nam taką szansę.

W szkole jest zaledwie szczelina na teatralne działania, ale to wystarczy.
Chcę Ci pomóc wnieść namiastkę teatralnej sceny na deski, pewnie sali gimnastycznej ;-),  w Twojej szkole. Niech między jednym a drugim koszem do koszykówki zawiśnie kotara utkana z słów, które jak klocki spadają po schodach i terkocą zmieniając codzienność w poezję.

„SZCZELINY SZTUKI” to zestaw scenariuszy na różne szkolne okazje. Każdy jest opatrzony muzyką i didaskaliami, które z pewnością będą pomocne w zarządzaniu sceną albo chociaż inspiracją dla Twoich autorskich pomysłów.

 

Przez 8 lat prowadziłam koło teatralne „Ad astra!” w gimnazjum, w którym pracowałam. Początkowo robiłam to absolutnie bez żadnego przygotowania. Bardzo błądziłam. Wiele się uczyłam metodą prób i błędów. Mimo mojego wewnętrznego oporu, jaki miałam  na początku, pokochałam prowadzenie zajęć teatralnych bez pamięci. Trafiłam pod skrzydła Jana Chmiela, założyciela Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki, czyli teatru z terapią. Tą misją mnie zaraził. Bo teatr ma być dla każdego. W szkole nie robi się castingów do głównej roli i nie obsadza się nikogo w roli drzewa. Tutaj nie gramy o efekt na scenie, ale o efekt w sercach aktorów i widowni. Tutaj chodzi o emocje i głęboką zmianę.

Pokochałam pisanie scenariuszy. Włączam muzykę, wyobrażam sobie emocje, które chcę wywołać u moich aktorów, w sercach na widowni i piszę.

Skorzystaj z moich pomysłów i doświadczenia. Każdy scenariusz możesz modyfikować, możesz je ze sobą kompilować lub wystawiać tylko częściowo.

Jakie scenariusze znajdziesz w „SZCZELINACH SZTUKI”?

  1. Zastrzyk inspiracji – Rozpoczęcie roku szkolnego
  2. Nagle wszystko stało się wielkie – Rozpoczęcie roku szkolnego – powrót po pandemii
  3. Edukacja to relacja – Dzień Komisji Edukacji Narodowej
  4. Kocham wolność – Akademia z okazji 11 listopada
  5. Witaj w sklepie z marzeniami – Pasowanie pierwszoklasistów
  6. Kartka z pamiętnika – Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
  7. Czas motyli – Klasa 7 żegna 8
  8. Czas podsumowań – Zakończenie roku szkolnego
  9. Wieczór wspomnień – Zakończenie klasy 8
  10. Piękne jest to, co w nas zostało – Zdalne zakończenie 8 klasy

Jestem ciekawa efektów Twojej pracy, a jednocześnie pewna, że porwiesz za sobą tłumy. I nie myślę tutaj o nagrodach wygranych na przeglądach teatralnych, ale wspomnieniach niezwykłej, pięknej i budującej przestrzeni, jaką stworzysz swoim uczniom, która na zawsze z nimi pozostanie.

 

Zacznij kreować szczeliny sztuki w swojej szkole!

 

Jeśli chcesz zobaczyć, w jakim stylu są moje scenariusze, zobacz przykładowy

MINI SCENARIUSZ TEATRALNY z okazji Dnia Babci i Dziadka

 

Shopping Cart
Scroll to Top