Zdecydowanie za często martwię się tym, że coś nie idzie po mojej myśli, zamiast sprawdzić, czy zmiana planów nie jest dobrym, a może nawet lepszym rozwiązaniem. Hm…, dlaczego tak ważnych rzeczy nie można nauczyć się w szkole, do której uczęszczają skrzaty z Krainy Gór Kardamonowych? W szkole uczyli nas tylu niepotrzebnych rzeczy, a do tego, co w życiu najważniejsze, muszę dochodzić sam!*
Takie zdania padają już na trzeciej stronie opowieści z serii „Piernikowa Wyspa”. Skrzat Budełko jest głównym bohaterem, który zadaje bardzo niewygodne pytania.
Czy to możliwe, że Minister do Spraw Szkolnictwa nie wie, co jest w życiu najważniejsze i najbardziej potrzebne? Może dlatego w Podstawie Przygotowującej do Wielkiego Testu jest tyle informacji, których skrzaty zapominają zaraz po opuszczeniu szkolnych murów?
Poza wsadzaniem subtelnego kija, w edukacyjne mrowisko, możemy się spodziewać dziesiątek okazji do ważnych rozmów, na przykład o zmiennych emocjach i zmiennej perspektywie.
Jeszcze przed chwilą Budełko był najsmutniejszym skrzatem na świecie, a teraz w jego duszy zagościła radość. A przecież tak niewiele się zmieniło. Wystarczyło w literce „B” zobaczyć „P”, żeby wszystko było w porządku.
Przy okazji, polecam Ci film „W głowie się nie mieści”, który świetnie się wpisuje w temat inteligencji emocjonalnej.
Poza bezcennymi tematami takimi jak organizacja pracy i nauki przynoszącej sukces, o roli błędu w uczeniu się czy roli ocennika, w książce znajdują się piękne rysunki, uczące prostoty. W świecie sterroryzowanym przez Disneyowską kreskę, to ogromna wartość dodana.
Kolejny atut tej książki to karty pracy dla ucznia. Zadania są tak wartościowe pod względem psychologicznym i językowym, że gdybym dzisiaj uczyła w szkole, zaryzykowałabym wymianę ćwiczeń na „Życie to nie wyścigi” (niektóre ćwiczenia w wersji łatwiejszej i trudniejszej).
Czy to nie będzie zbyt pochopne posunięcie? Myślę, że to nie tyle kwestia odwagi, co kwestia priorytetów.
Jak powiedziała Raptunia do Budełki:
– To priorytetowe zamówienie. Możesz wybrać najlepszych. Kogo chciałbyś mieć w swoim zespole?
* Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki.