Kopia REALNA POMOC DLA WYCHOWAWCY – spotkanie szkoleniowe, książki, scenariusze lekcji


Tabula rasa, tyle w temacie kompetencji wychowawczych, które nabyłam podczas studiów. Masz inne doświadczenia wink? A kojarzysz taki przedmiot jak Język staro-cerkiewno-słowiański albo Gramatykę historyczną? Jeśli jesteś polonistą, pewnie uśmiechniesz się szeroko na samo wspomnienie tych zajęć wink! Gdybyś miał w procentach podać przydatność takich zajęć w Twojej nauczycielskiej karierze, ile by to było? A miałeś taki przedmiot jak Podstawy wychowawstwa? A jak często myślałeś o tym, że takie zajęcia bardzo by pomogły Tobie, a kiedyś także Twoim podopiecznym?

Kocham zawód nauczyciela! Kocham pracę z młodzieżą i dziećmi! W ogóle kocham szkołę! Jako miejsce, które mogłoby być najlepszą przestrzenią dla rozwoju. Jednocześnie nie znoszę faktu, że często tak nie jest. Nie cierpię uczucia bezradności wobec systemu edukacji, rzucania na głęboką wodę nauczyciela, który dopiero startuje w tym zawodzie, poczucia, że musi pogodzić żądania góry (w sensie MEN) z oczekiwaniami społeczeństwa, potrzebami uczniów i rodziców.

W obliczu brutalnej rzeczywistości często misja i wizja, z jaką nauczyciel przekracza próg szkoły, umiera. Oczywiście nie śmiercią tragiczną, nie nagle. To jest powolne umieranie. Takie z dnia na dzień, niezauważalne. I to jest jego największa pułapka! Bo potem nagle, po 15 – 20 latach, patrzymy na siebie w lustro i zastanawiamy się, gdzie jest ten student, który chciał zmieniać świat…

Dlatego właśnie zaczynam działać poza systemem, aby móc go w jakichś sposób uzdrowić. Oczywiście nie mam żadnych złudzeń, że zmiana nastąpi odgórnie. Chciałabym się skupić na realnej pomocy dla nauczycieli, którzy chcą być liderami, którzy nie zgadzają się na funkcję urzędnika.

Nie zgadzam się z postawą, że skoro jest źle, tak już musi być. W żadnej dziedzinie życia! Jeżeli coś nie jest doskonałe, to znaczy, że jest nad czym pracować i nie ma mowy na jakieś godzenie się!

Nie zgadzam się, aby na lekcjach wychowawczych realizować swój przedmiot, aby przez 45 minut wypełniać dziennik, aby je tylko przesiedzieć, przetrwać i tyle!

Fredrick Smith, naczelny dyrektor FedEx, zauważa: Zbyt wiele osób myśli, że brak działania jest najmniej ryzykowny. Czasami działanie jest drogą najbardziej konserwatywną i najbezpieczniejszą. Nierobienie niczego jest ogromnie niebezpieczne. Przed atakiem na Pearl Harbour umieszczano wszystkie samoloty na środku lotniska, ponieważ uważano, że największym zagrożeniem jest sabotaż, a nie atak powietrzny. Zgubę przyniosła ostrożność, a nie brawura.

Jeśli nie chcesz takiego scenariusz, ani dla swoich uczniów, którzy obserwują Twoją postawę każdego dnia, zacznij działać!

 

Co mogę Ci zaproponować? 


1. Po pierwsze, zapraszam Cię na szkolenie.

FitWychowawca – spotkanie dla liderów

Niech obawiaj się tego „fit” wink Nie będziemy biegać maratonu i to nie jest szkolenie tylko dla tych, którzy liczą kalorie. FitEdukacja to coś znacznie więcej.


FitEdukacja
znaczy dla mnie: zdrowa, lekka, bez zbędnych obciążeń, świadoma, minimalistyczna, przyjazna dla człowieka, wykorzystująca potencjał, propagująca zdrowy tryb życia. FitEdukacja to praktyczne nauczanie o funkcjonowaniu mózgu, wspieranie dobrych nawyków (w tym nawyków żywieniowych!), to nacisk na kształcenie kompetencji miękkich (niezależnie od przedmiotu nauczania).


Tematy, którymi zajmiemy się podczas szkolenia:

  • Postawa to podstawa, bo słowa uczą, ale przykłady porywają.
  • Wspierająca przestrzeń klasowa, bo otoczenie determinuje nasze zachowania, nasze nawyki.
  • Komunikat „ja” w szkolnej rzeczywistości, bo asertywny wychowawca to asertywna klasa.
  • Motywacja wewnętrzna, bo inna nie wspiera.
  • Przykuwanie uwagi, bo koncentracja to najlepsza dyscyplina.

 


Na szkoleniu
poznasz ciekawe narzędzia, które ułatwią Ci pracę wychowawcy. Większość tych pomocy będziesz mógł wykonać samodzielnie. Najpierw sam doświadczysz ćwiczeń, zanim je zaproponujesz swoim uczniom.

Będziesz mógł zakupić książki „Wychowanie do osobistego rozwoju” z rabatem i autografem wink


Po szkoleniu wychodzisz z:

  • zaświadczeniem,
  • materiałami szkoleniowymi,
  • głową pełną pomysłów,
  • uśmiechem na twarzy i w sercu,
  • misją, którą realnie będziesz realizował w swojej pracy.

 

Czas trwania szkolenia: 5 godzin

Koszt szkolenia: 2000 zł za grupę (plus pokrycie kosztów dojazdu)

 

 

Zainteresowałam Cię tym pomysłem?

Chciałbyś zapisać swoją szkołę do udziału w szkoleniu – napisz do mnie smile!

Proszę Cię o kontakt mailowy: fitedukacja@gmail.com

 

2. Po drugie, polecam Ci podręczniki dla wychowawcy, wspierające rozwój kompetencji miękkich.

Gdy zaczynałam pracę w szkole, jeszcze kończyłam studia magisterskie. Był luty, połowa semestru, dostałam wychowawstwo w III klasie gimnazjum. Czułam się szczęśliwa i jednocześnie maksymalnie przerażona. Co ja mam robić na lekcjach wychowawczych, aby moi uczniowie nie czuli się tak znudzeni i zniesmaczeni, jak ja, gdy wybijała ta znienawidzona przez wszystkich wychowawcza?

Marzyłam wtedy o tym, aby znaleźć podręcznik, który pomoże mi właściwie zagospodarować zaufanie jakim zostałam obdarzona i nie zawieść oczekiwania trzydziestu par oczu wpatrzonych we mnie.

Nie znalazłam… Ale jestem dumna, że się nie poddałam i szukałam różnych inspiracji. Oczywiście nie każda lekcja była arcydziełem wink, ale zbierałam różne perełki, które były ważnym punktem zaczepienia, osią mojej wychowawczej misji.

Postanowiłam te perełki uporządkować w pewną całość, zbudować z nich coś większego. Taka jest geneza podręcznika, który traktuje o najważniejszych życiowych kompetencjach. Podręcznika, o którym od bardzo dawna marzyłam smile

Pierwszą część możesz zakupić TUTAJ , a drugą TUTAJ.

Przed kupnem, polecam Ci zapoznanie się ze spisem treści ubu części.

„Wychowanie do osobistego rozwoju. Część 1.” – spis treści

„Wychowanie do osobistego rozwoju. Część 2.” – spis treści

 

3. Po trzecie, udostępniam Ci fragment książki.

JAK (się) UCZYĆ PRZYWÓDZTWA?

Koniecznie kliknij, a będziesz mógł skorzystać z: rozdziału merytorycznego, rysnotki i scenariusza lekcji.

                                

4. Po czwarte, przygotowałam dla Ciebie scenariusze lekcji wychowawczych.

Na moim blogu od dwóch lat systematycznie publikuję gotowe pomysły na zajęcia z wychowawcą. Możesz je znaleźć w zakładce Inspiracje na lekcje wychowawcze.

 

Z którego rozwiązania skorzystasz?

 

 

Shopping Cart
Scroll to Top