KSIĄŻKA I PERFUMY – czy mają ze sobą coś wspólnego?


Pozornie rzeczy z dwóch różnych światów. Spotkanie intelektu ze zmysłami. Ale czy świat jesteśmy w stanie odbierać tylko zmysłowo nie używając rozumu i odwrotnie?

Można ten temat wykorzystać na lekcji języka polskiego. Co najmniej na dwa sposoby.


BANK CYTATÓW

Nauczyciel może zainspirować swoich uczniów, aby poszukali w domu (lub jeśli jest taka możliwość, na lekcji) dwóch, trzech cytatów z książek (ewentualnie filmów), które w pewnym sensie dotykają tematu książek i zapachów jednocześnie, np.

Nowe książki zawsze pachniały najbardziej intensywnie. Zakładała, że to zapach druku, który, logicznie rzecz biorąc, ulatniał się wraz z otwieraniem książki, czytaniem i przewracaniem kartek. Tak jej się wydawało z racjonalnego punktu widzenia, lecz w to nie wierzyła. Wierzyła, że to, co czuje, to zapach nowej przygody i przeżyć czytelniczych, które czekały właśnie na nią.

Katarina Bivald, Księgarnia spełnionych marzeń

 

Czujesz? Zapach nowych książek. Nieprzeczytanej przygody. Przyjaciół, których jeszcze się nie zna, i czekających nas godzin magicznej ucieczki od rzeczywistości.

Katarina Bivald, Księgarnia spełnionych marzeń
 


Ojciec traktował książki niezwykle zmysłowo. Uwielbiał ich dotykać, kartkować je, gładzić i czuć ich zapach. To był istny pies na książki, nigdy nie potrafił się opanować i od razu wyciągał rękę, nawet po nie swoje. A książki w owych czasach naprawdę były o wiele bardziej seksowne niż dzisiaj: było co powąchać, popieścić i pogłaskać. Niektóre miały złote napisy na grzbietach pachnących, nieco szorstkich, skórzanych opraw, których sam dotyk przyprawiał o drżenie, tak, jakby po omacku natknąć się na rzecz ukrytą przed wzrokiem i nieznaną, na lekką wypukłość, coś, co wzdryga się pod dotknięciem palców. Były też książki, które oprawiano w tekturowe okładki obciągnięte płótnem, tchnące zmysłowym zapachem kleju. Każda z nich posiadała własną woń, tajemniczą i podniecającą. Niekiedy płótno odklejało się nieznacznie od tektury, odstawało niczym wyzywająca spódniczka, i trudno się było powstrzymać, by nie zajrzeć w ciemną przestrzeń między ciałem a tkaniną i nie wchłonąć w nozdrza oszałamiającego aromatu.

Amos OzOpowieść o miłości i mroku


GRA W SKOJARZENIA, NEUROFITNESS

Uczniowie w parach (lub małych grupach) szukają jak najwięcej powiązań miedzy książkami a perfumami.

Przykładowo:

  1. Na dobrą książkę i dobre perfumy nie każdego stać.
  2. Gdy przeczytasz książkę, Twoje słowa unoszą się niczym zapach z górnej półki.
  3. Uważna lektura jest jak starannie dobrane perfumy.
  4. Bez zapachu i bez wiedzy w głowie człowiek jest niekompletny.
  5. Zapach i mądrość kobiety działają jak magnes.


* W przypadku starszej młodzieży można się pokusić, aby na koniec zajęć przeczytać fragment „Pachnidła” Suskinda.


Co jeszcze mógłbyś dopisać do tej listy?

Wykorzystasz ten pomysł na swojej lekcji?

                                                                                                                               

 

Shopping Cart
Scroll to Top