KOMPETENCJE, KTÓRE POZWOLĄ, ABY UMYSŁ I RELACJE BYŁY FIT


Oczywiście mowa będzie o kompetencjach miękkich. Ich wartość jest nie do przeceniania. W branży biznesowej mówi się o tym już coraz głośniej, że pracownik z odpowiednią postawą jest więcej wart, niż pracownik z odpowiednim wykształceniem.

Skoro my spod swoich skrzydeł wypuszczamy potencjalnych pracowników, choć chciałabym, aby także pracodawców (!), właśnie wypracowanie odpowiednich postaw wśród naszych podopiecznych, powinno stać się priorytetem nr 1. Postawa to podstawa!


FitEdukacja
ma w swoich założeniach miedzy innymi stworzyć takie scenariusze lekcji, które będą realizowały kompetencje miękkie na wszystkich przedmiotach szkolnych. Oczywiście będziemy nad tym pracowały etapami i stopniowo, ale taki mamy plan wink A zaczniemy od następujących umiejętności.

PDF do pobrania


Czy to naprawdę ja byłem za gruby, czy to ja zastanawiałem się, czy uda mi się przetrwać? Jak chłopak taki jak ja, który skończył tylko szkołę średnią, mógł doprowadzić do tak radykalnej zmiany?

Odpowiedź jest prosta: nauczyłem się stosować zasadę, którą dzisiaj nazywam ZASADĄ KONCENTRACJI SIŁY. Większość ludzi nie ma pojęcia, jak olbrzymie możliwości mogą się w nich samych ujawnić natychmiast po skupieniu całej uwagi na jednej, wybranej dziedzinie życia.

Takim cytatem Robbinsa rozpoczęłam jeden z artykułów w projekcie Wychowanie do Osobistego Rozwoju, którego owocem jest podręcznik dla wychowawców, realizujący kompetencje miękkie. Pełen wpis możesz przeczytać tutaj, a tutaj znajdziesz scenariusz lekcji wychowawczej na temat koncentracji.


  

PDF-y do pobrania: Definiowanie i Osiąganie celów


Czy jesteś tym szczęśliwcem, którego w szkole uczono marzyć? Ja nie. Marzenia traktuje się generalnie jako coś ulotnego, nieuchwytnego, niekonkretnego. Jako coś infantylnego, związanego z niedojrzałością, dzieciństwem, snem, więc jakim cudem miałoby się to zagadnienie pojawić w szkołach? Marzenia nie należą do umiejętności twardych, zatem program nauczania ich nie obejmuje. Ale my właśnie chcemy to zmienić! Czy społeczeństwo jest w stanie się rozwijać, jeśli nie będzie potrafiło osiągać zamierzonych celów? O tym, jak planować osiąganie marzeń, pisałam już tutaj. Pod tym adresem znajdziesz także lekcję wychowawczą na ten temat.

PDF do pobrania


Bolączka Polaków – jak się zaprezentować, aby się sprzedać, ale aby nie uznano nas za bufonów wink Umiejętność niezwykle potrzebna w każdej branży i na każdym egzaminie, na każdej rozmowie kwalifikacyjnej i nie tylko, bo nawet na randce wink

PDF do pobrania


Na palcach jednej ręki moglibyśmy wyliczyć zawody, w których nie pracuje się zespołowo. Jednak i tak bez skutecznego komunikowania, trudno po prostu żyć. No bo jak bez tej umiejętności znaleźć przyjaciela, ukochaną, żonę? Jak dogadać się z własnym dzieckiem?

I takich argumentów można mnożyć bez końca. Aż trudno uwierzyć, że wciąż kompetencje twarde wygrywają na edukacyjnej scenie. Miejmy nadzieję, że już niedługo!


Tymczasem, złapmy oddech przed jutrzejszą FitLekcją wink

 

PDF do pobrania

 


rysnotki:

  VITEZSLAVA BARTOSOVA HOFFMANN – Czeszka z częściowo polskimi korzeniami, nauczyciel WF w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku, tłumacz języka czeskiego i absolutna miłośniczka sketchnotingu.

 

Shopping Cart
Scroll to Top