smile

TALENT – jak go odkryć i rozwijać

Ten to ma talent do robienia pieniędzy! Ta to ma talent do wyszukiwania okazji! Nie wiem jak on to robi, ale zawsze znajdzie się w odpowiednim miejscu i właściwym czasie.

Zdarzało Ci się tak pomyśleć? Czym jest właściwie talent do robienia pieniędzy, wyszukiwania okazji?

Czym jest talent?

Kiedy mówimy o talentach, w pierwszej kolejności przed naszymi oczami pojawiają się uzdolnieni malarze, poeci, śpiewacy. Dalej myślimy o sportowcach, naukowcach, przedsiębiorcach. Raczej w kategoriach talentu nie rozważamy umiejętności zarabiania pieniędzy lub wyszukiwania okazji. Bo cóż to za talent? Jak go nazwać, jak go zdiagnozować? W naszej głowie jawi się jako pożądana umiejętność, a kiedy patrzymy na kogoś kto się nią świetnie posługuje – o jego talencie mówimy z nutką zazdrości.

Dlaczego?

Bo przyznając, że to umiejętność nabyta a nie wrodzona, musielibyśmy stanąć przed pytaniem, dlaczego jej nie mamy. Dlaczego patrzymy z zazdrością na kogoś, kto czerpie z wachlarza umiejętności, których się wyuczył, które nabył w toku rozwoju, edukacji, które są efektem lat pracy, kilkudziesięciu przeczytanych książek? Bo jeśli to są umiejętności do wypracowania – dlaczego ja ich nie posiadam? Bo mi się nie chce, bo nie wiem jak zacząć, bo nie mam świadomości procesu samorozwoju, bo wolę udawać, że wszystko zależy od wrodzonego talentu, a ja przecież takiego nie mam.


Cały artykuł znajdziesz na blogu
 FitSpirit smile

 

Shopping Cart
Scroll to Top