ZASADY ASERTYWNEJ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELA Z RODZICAMI


Zasada nadrzędna – Gramy w jednej drużynie!

 


Zasada 1 – OKREŚL CEL SPOTKANIA

Przed każdym spotkaniem (bez względu na to, czy jest to spotkanie indywidualne, czy np. wywiadówka) odpowiedz sobie na pytania:

  • Jaki jest cel tego spotkania?
  • Co chcę osiągnąć?
  • Jaki rezultat będzie dla mnie satysfakcjonujący?
  • Co chcę przekazać/o czym poinformować?
  • Czego oczekują ode mnie rodzice?

Zapisz odpowiedzi na kartce i przeczytaj je sobie kilka razy przed spotkaniem.


Zasada 2 – PLANUJ

Dosyć często zdarza się, że podczas spotkania z rodzicami musisz omówić wiele istotnych spraw – kwestie organizacyjne, indywidualne sprawy ucznia – oceny, zachowanie, postępy w nauce, problemy z kolegami itd. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie planu oraz wypunktowanie wszystkich tematów, jakie chcesz poruszyć podczas spotkania. Obok każdego tematu zapisz ile czasu chcesz na niego poświęcić. W ten sposób wstępnie oszacujesz ile powinno trwać całe spotkanie.

Pamiętaj, żeby na samym początku poinformować swojego rozmówcę o tym, ile czasu potrwa rozmowa, jakie tematy oraz w jakiej kolejności chcesz z nim omówić. Dzięki temu unikniesz chaosu. Rodzic będzie wiedział ile czasu możesz mu poświęcić, a rozmowa nie będzie schodziła na boczne tory. Podczas spotkania miej swój plan ze sobą. Jeśli chcesz, możesz wręczyć go również rozmówcy.


Zasada 3 – IDŹ NA SPOTKANIE Z POZYTYWNYM NASTAWIENIEM

Jeżeli idąc na rozmowę nastawiasz się negatywnie do rozmówcy, prawdopodobnie nie dogadacie się. Być może nie zgadzasz się z rodzicem w jakieś kwestii lub masz do czynienia z tzw. trudnym rodzicem. Takie sytuacje się zdarzają. Ale absolutnie nie nastawiaj się negatywnie przed spotkaniem. Niechęć, złość, uprzedzenia to emocje, które są bardzo mocno widoczne na zewnątrz. Innymi słowy Twój rozmówca je wyczuje i co gorsza, wzbudzi to negatywne emocje również w nim.

Kiedy wybierasz się na spotkanie z trudnymi rodzicami – zaakceptuj to. Naucz się radzić sobie z takimi osobami. Jeśli tego nie zrobisz, pojawią się problemy. Te problemy będą pochodziły przede wszystkim od Ciebie, a ich źródłem będzie sposób w jaki na takie osoby reagujesz.

Jeżeli przed spotkaniem odczuwasz złość, albo czujesz, że buduje się w Tobie agresja – odpuść. Weź kilka głębokich oddechów. Przejdź się.


Zasada 4 – DBAJ O DOBRĄ KOMUNIKACJĘ

Nie można mówić o asertywnej współpracy, bez efektywnej komunikacji. Jeżeli chcesz zostać zrozumiany, używaj prostych i jasnych komunikatów. Mów rzeczowo i konkretnie. Odpowiednio dobieraj słowa. Istotne są również tzw. słowa lub sformułowania klucze. Mogą to być np. zasady, regulamin, wartościowy, współpraca, dobro ucznia, jesteśmy po tej samej stronie, zależy mi na dobrych wynikach moich uczniów, itp. Ważne, żebyś zakomunikował rozmówcy, że macie wspólny cel, którym jest dobro ucznia. Słowa regulamin, zasady mogą być pomocne w sytuacji, kiedy rodzic próbuje coś wymusić, a Ty niekoniecznie chcesz się na to zgadzać. Warto się wówczas powołać na regulamin szkoły lub obowiązujące zasady, które rodzic sam wcześniej zaakceptował.

Omawiaj cele kształcenia i cele wychowawcze ucznia razem z rodzicami. Jeżeli wspólnie przedyskutujecie cele, współpraca z pewnością będzie bardziej efektywna. Tym samym unikniesz nieporozumień. Zawsze upewniaj się, czy obydwie strony rozumieją cele tak samo. Zadawaj pytania podsumowujące spotkanie: „Naszym wspólnym celem jest, aby Patrycja wzięła udział w olimpiadzie matematycznej, co z pewnością pomoże jej w lepszym przygotowaniu się do matury. Zgadzają się Państwo ze mną?”


Zasada 5 – NIE DAJ SIĘ PONIEŚĆ EMOCJOM

Każda Twoja wypowiedź powinna być spokojna i neutralna. W sytuacji stresowej np. jeśli rodzic Cię o coś oskarża, najgorsze co możesz zrobić to dać się ponieść emocjom. Jak sobie poradzić z takimi negatywnymi emocjami? Przede wszystkim postaraj się zrozumieć swojego rozmówcę. Tak wiem, to może być trudne. Ale jeśli tego nie zrobisz może dojść do nieprzyjemnej sytuacji. Zastanów się co się wydarzyło? Przeanalizuj sytuację. Wysłuchaj, co rodzic ma do powiedzenia. Pamiętaj o spokoju i łagodnym tonie. Nie podnoś głosu.

Jeżeli rodzic ma do Ciebie pretensje, jest niezadowolony – zapytaj go, co konkretnie mu się nie podoba. Pytaj o konkrety: „Nie podobają się panu moje metody? Które konkretnie? Co według pana jest złe w tej metodzie? Jak w takim razie pan by to zrobił? Jak pan zachowałby się na moim miejscu?” Te pytania pozwalają również odwrócić sytuację. Rozmówca zacznie się zastanawiać nad motywem działania drugiej strony. Ściśle wiąże się z tym kolejna zasada – empatia.

fot. link

Zasada 6 – PAMIĘTAJ O EMPATII

Wszyscy jesteśmy różni. Pamiętaj o tym, że Twój rozmówca może mieć inne wartości, inny światopogląd. Nie próbuj przekonywać innych do swoich racji. Szanuj wartości innych. Postaw się w ich sytuacji. Każdy może mieć gorszy dzień lub spadek formy. Czasem zdarza nam się powiedzieć o kilka zdań za dużo, a później tego żałujemy. Dlatego zanim kogoś ocenisz lub skrytykujesz – zastanów się jakie mogą być przyczyny tego, że rodzic zachowuje się w ten sposób.


Zasada 7 – NIE OCENIAJ. WYRAŻAJ OPINIE

Nie oceniaj, a staraj się zrozumieć zachowanie innych. Jeżeli coś Ci się nie podoba, powiedz o tym rodzicom, ale bez próby oceny. Nie mów: „Piotr jest słabym uczniem. Nigdy się niczego nie nauczy”. „Nie może pan na wszystko pozwalać synowi – to bardzo lekkomyślne”. „Jest pani nieodpowiedzialną matką”. Zamiast tego powiedz: „Uważam, że Piotr powinien trochę bardziej przyłożyć się do przedmiotów ścisłych – widać, że to typowy humanista. Jak pan uważa?”, „Dlaczego Justyna spędza tyle czasu przed komputerem? Jest pani zapracowana? Nie ma Pani dla niej czasu? Czy mogę pani jakoś pomóc?”


Zasada 8 – ZASADA WIN – WIN. DĄŻYMY DO OBOPÓLNEGO ZADOWOLENIA, PONIEWAŻ MAMY WSPÓLNY CEL

Zarówno nauczyciel jaki i rodzic, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych, powinni sobie zdawać sprawę z tego, że zależy im dokładnie na tym samym – na dobru ucznia. Każda ze stron chce, żeby uczeń się rozwijał, osiągał dobre wyniki zarówno w nauce, jak i w relacjach z rówieśnikami. Kiedy nie możesz z rodzicem dojść do porozumienia – warto mu o tym przypomnieć.

 Anna Stanclik – Naukowiec i wykładowca. Z wykształcenia technolog chemiczny. Od 11. lat związana z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Polsce. Pomysłodawczyni i założycielka portalu Lean Studying: http://leanstudying.pl/blog/?layout=grid.

Shopping Cart
Scroll to Top