CAŁOROCZNE WYZWANIE CZYTELNICZE, ale o co chodzi?


Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale nic tam. Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę. Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka czekała na mnie już od dawna, bardzo możliwe, że czekała na mnie zanim w ogóle przyszedłem na świat.

Carlos Ruíz Zafón Cień Wiatru


I o to właśnie chodzi w czytaniu. Trafić na książkę tę najważniejszą dla nas. Nie tę uznaną, nie tę na listach lektur, ale tę, która dla nas, w tym właśnie życiowym momencie jest ważna.

Każdy niesie inny bagaż doświadczeń i dla każdego inne słowa będą ważne, dlatego właśnie sztuczne i niezmienne zestawy szkolnych lektur są tak znienawidzone. Nie zmieniają naszego życia, bo przecież nawet nie mogą. Najczęściej dotyczą problemów, które w dzisiejszym świecie są tylko abstrakcją.

Moją misją jest rozbudzenie radości z czytania – i u dużych i u małych. Stąd właśnie pomysł na czytelnicze wyzwanie 2018 smile Więcej na temat rozwoju osobistego przez czytelnictwo napisałam we wstępniaku, który możesz znaleźć TUTAJ.


REGULAMIN WYZWANIA

Zasady:

1. Codziennie czytaj przez minimum 20 minut.

2. Załóż zeszyt Czytelniczy pamiętnik rozwoju, w którym będziesz zapisywać :

  • przeczytane książki w roku 2018,
  • swoje notatki z tych lektur, np. jakieś motywujące cytaty, swoje lekcje,
  • wnioski, czyli co do Twojego życia wniosła dana książka, np. przełamałem strach i zrealizowałem swoje marzenie, zacząłem zdrowo gotować, pokochałem czytanie itp.

3. Co tydzień musisz zostawiać swój komentarz pod czytelniczym postem z wyzwania, który będę umieszczać na moim FANPAGE’U. Będę Cię prosiła o różne rzeczy, np. o napisanie jakiejś refleksji, o podanie tytułu książki, którą czytasz, czasami nawet zdjęcia.

4. Wytrwaj do końca, czyli aż do finału wyzwania, które będzie 31 grudnia 2018 roku.


Informacje dodatkowe:

  • W wyzwaniu może wziąć udział każdy – nauczyciel, uczeń, rodzic, kto tylko chce.
  • Uczestnikiem wyzwania może być tylko indywidualna osoba.
  • Dobór lektur jest nieistotny.
  • Wyzwanie kończy się nagrodzeniem przynajmniej trzech osób – książką mojego autorstwa i nie tylko. Oczywiście nagroda będzie dostosowana do wieku i potrzeb Uczestnika.
  • Realizacja każdego punktu regulaminu wyzwania jest konieczna.

 

Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

Jarosław Iwaszkiewicz


Pamiętaj, że zaczynamy 1. stycznia 2018 roku, czyli już niebawem wink

A na pierwszą Twoją relację czekam 4. stycznia!

 

Czytanie to nasze dalsze, nieskończone klasy, to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki.

Józef Gardecki


Wchodzisz w to?

Ja już nie mogę się doczekać, na to, co się wydarzy!

 

  

Shopping Cart
Scroll to Top