Jak wytworzyć w mózgach uczniów substancję ciekawości? Co zrobić, aby poziom dopaminy był wystarczający? Zaskoczyć na dzień dobry
FitEdukacja to projekt który ma na celu zadbanie o kondycję mózgu naszych uczniów. Nie tylko pod względem organicznym (dieta dla mózgu, sport), ale zwłaszcza pod kątem wydajności intelektualnej, umiejętności koncentracji czy wykorzystania potencjału. Dlatego właśnie postanowiłyśmy, że będziemy tworzyć „kreatywne pobudzacze mózgu”, które będziecie mogli wykorzystać podczas zajęć jako przerywnik lub na dzień dobry
Oto kilka pierwszych propozycji.
1. Przynieś na lekcję kilka słoiczków wypełnionych różnymi ziarnami, np. cukier, ziele angielskie, makaron itp. Najlepiej, aby były one różnej wielkości. Trzymaj je w torbie, aby uczniowie ich wcześniej nie widzieli. Zaraz po dzwonku na lekcję stań tyłem do klasy i potrząśnij jednym z nich. Zadaniem uczniów będzie zgadywanie, jaka rzecz wydaje taki dźwięk.
Później możesz gładko przejść do tematu onomatopei, wyobraźni, metafory, ruchu, słuchu, dźwięku, objętości naczynia, odżywiania itd.
2. Na śniadanie zjedz sobie zdrową i pyszną pastę z awokado, ale nie wyrzucaj pestki. Przynieś ją do szkoły. Gdy już przywitasz się z uczniami, wybierz dwóch ochotników. Poproś, aby wyszli z sali.
Pierwszemu, gdy już wejdzie do klasy, zawiążesz oczy i wręczysz pestkę. Jego zadaniem będzie ją opisać i nazwać.
Ani Ty, ani pozostali uczniowie nie komentujecie tego, co powie.
Następnie zaproś drugiego ochotnika. Jego zadaniem będzie przyglądać się pestce i opisać ją jak najbardziej szczegółowo, a następnie powiedzieć, co to jest.
Zadanie jest o tyle ciekawe, że pestka awokado nieco przypomina mózg. Ma nawet takie żłobienia. To jest świetne preludium do lekcji albo chociaż kilku słów na temat zbawiennych właściwości awokado właśnie chociażby dla mózgu.
Dr Daniel G. Amen, autor „Zmień swój mózg, zmień swoje życie” (Change Your Brain, Change Your Life) uważa awokado za jedno z czołowych pokarmów dla zdrowia mózgu, które pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a.
Awokado łączy w sobie zdrowe dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalną witaminą E, co jest klinicznie potwierdzone jako prewencja przeciw rozwojowi choroby Alzheimer’a, a nawet cofaniu jej we wczesnym stadium. Więcej informacji na temat korzyści płynących ze spożywania tego owocu, znajdziesz TUTAJ.
3. Kolejny pomysł to karty rozwojowe własnej produkcji. Chociaż jak najbardziej polecam też korzystanie z gotowców, np. kart milowych. TUTAJ opisałam nawet konkretne pomysły na ich wykorzystanie podczas lekcji w szkole.
Jednak można je także wykonać samemu. Jak? Wchodzisz na Pixabay, w wyszukiwarkę wpisujesz hasło, np. „fantasy”, pobierasz, drukujesz, przyklejasz na tekturkę lub zwykłą pocztówkę, docinasz według potrzeb i gotowe.
Jak je wykorzystać? Jest mnóstwo możliwości, ale na początek proponuję na przykład rozłożyć karty na podłodze i każdego wchodzącego do sali ucznia poprosić o wybranie jednej z nich. Gdy każdy dokona wyboru, poproś, aby chętni wytłumaczyli, dlaczego akurat tę kartę trzymają w ręku. To jest świetne ćwiczenie integracyjne.
4. Zaskakujące pytania podane w taki sposób też są sprawdzonym sposobem na pobudzenie kreatywności. Wystarczy karton albo tektura, papier, kredki, flamaster i kilka pomysłów.
Czy któreś z naszych DIY skradło Twoje serce?
A może zdradzisz jakieś swoje patenty na kreatywne dzień dobry?