smile

JAK DOKONAĆ W ŻYCIU PRAWDZIWEJ I TRWAŁEJ ZMIANY

fot. link
 
Pragniesz zmiany? Czujesz, że coś w Twoim życiu musi się w końcu zmienić? Prawdopodobnie już wiesz, czego nie chcesz, ale CZY WIESZ CZEGO CHCESZ? Jaka jest Twoja koncepcja na życie? Twoja, nie rodziców, nie pracodawcy, nie najnowszych trendów. Jeśli nie chcesz mieć „dziadowego” życia, przestań dublować koncepcję z dziada pradziada (za wyjątkiem, jeżeli ona w stu procentach odpowiada Twojej wizji) i wyjdź poza schemat.


„Nie sądź, iż jakaś rzecz jest niemożliwa, tylko dlatego, że wydaje Ci się trudna.”
Marek Aureliusz„Wytrwałość przekłada się zwykle na skuteczność”
Nick VujicicOd czego zacząć? Od początku smile

USTAL SWOJE ŻYCIOWE WARTOŚCI

Na ten temat napiszę odrębny artykuł, ale już tutaj wspomnę, że należy ich wybrać siedem. Dlaczego nie więcej? Bo nie dasz rady ich zrealizować na wysokim poziomie. A przecież tylko taki Cię interesuje, prawda? smile
 
Zatem, jeśli wybierzesz przykładowo: wiarę, relacje rodzinne, karierę zawodową, rozwój osobisty, zdrowie, wiarygodność, odwagę, honor – masz co robić, prawda? wink Wokół tych wartości budujesz swoje życie, swoje plany, swoje cele, swoją przemianę. Nic więcej nie zaprząta Twojej głowy. Nie musisz być mistrzem w robótkach ręcznych. Uff wink


„Musimy wiedzieć kim jesteśmy, zanim posłuchamy zewnętrznych nacisków.”
Whitney HoustonDla kogoś, kto nie ma wśród najważniejszych życiowych wartości zdrowia, bez sensu jest postanawiać, że rzuci palenie czy zacznie być mega fit. Jego starania na starcie są spisane na straty. Gwarantuję, że nie wytrwa w takim postanowieniu nawet 6. miesięcy. Chęć zmiany musi wynikać z naszego wnętrza, musi być w nas głęboko zakorzeniona. Motywacja pt. „bo wszyscy” nie działa!
 
Zamiast powtarzać ciągle „CO KTOŚ”, zapytaj siebie „CO TY”.

POSZERZ SWOJE PUDEŁKO KOMFORTU

Poszerz, nie porzuć. Dlaczego? Ponieważ każda zmiana musi ewoluować. Tylko wtedy będzie trwała. Do dużych zmian trzeba dojrzeć emocjonalnie.
 
Strefa komfortu jest przyjemna, czujemy się tu jak w domu, ale zasiedzenie grozi utartą wolności. Takie „zastanie” w powtarzanych wzorcach bardzo nas ogranicza.


„Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą.”
Fiodor Dostojewski


 

 

Jeśli chcesz, aby Twoje życie się zmieniło, nie możesz ciągle powtarzać tych samych scenariuszy. Przecież już wiesz, że one się nie sprawdzają. Kolejny test tego nie odczaruje.
 
Pomyśl, co mógłbyś zrobić inaczej niż zwykle.
 
Na początek niech będzie to drobna zmiana, np. nowa trasa do pracy. Pomysł wydaje się śmieszny, żeby nie powiedzieć – głupi, ale to naprawdę działa. O zaskakującym działaniu zaskakiwania mózgu możesz przeczytać TUTAJ wink
 
Z czasem przejdziesz do trudniejszych wyzwań i etapowego odrywania się od rodzinnych czy społecznych schematów. Oczywiście tylko wtedy, jeśli są dla Ciebie niewygodne.


„Jeśli chcesz mieć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś,
czego nigdy dotąd nie robiłeś”
Dominick ConiguliaroOBSZARY ZMIAN USTALAJ W TRUDNYCH WARUNKACH

Co to znaczy? Nie w okresie grudniowo – styczniowym, kiedy jest więcej wolnego czasu niż zwykle. Wówczas najczęściej większość postanowień jest bardzo górnolotnych i taka sama ich ilość jest niespełniona. Pomyśl, co będzie, gdy przyjdzie proza życia, gdy nie będzie już tak wiele czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, na poranny trening czy rodzinny seans filmów anglojęzycznych (co by język podszkolić wink).
 
Nie planuj na wyrost.
 
Nie zmieniaj wszystkiego na raz. Ustal nawyki, które chcesz wprowadzić w życie i ucz się każdego po kolei. Jeśli jeden wejdzie Ci w krew, przejdź do kolejnego, oczywiście realizując jednocześnie ten pierwszy. O tym, jak się pozbyć złych nawyków, a nabyć te dobre, możesz przeczytać TUTAJ.

DOCEŃ GÓRĘ

Albo inaczej – doceń przeciwnika. Co mam na myśli? Licz się z tym, że będzie trudno. Nie ma innej opcji. Za zmianą na lepsze zawsze idzie trud. Tylko w słowniku „sukces” pojawia się przed „trudem”. Za każdym razem, gdy się rozwijasz, jest trudniej. To naturalna kolej rzeczy. Jeśli mentalnie przygotujesz się na to, że będzie pod górkę, automatycznie zwiększasz swoje szanse na powodzenie. Możesz w myślach zaplanować strategię, przewidzieć ewentualne problemy.
 
Przykładowo, chcesz się nauczyć wcześniej wstawać, aby móc potrenować. Wyobraź sobie, że budzik dzwoni o 4:00. Co może się wydarzyć? Możesz pomyśleć, że Ci się nie chce. Możesz przełączyć na drzemkę. Możesz wyłączyć budzik. Jak temu zaradzić? Wieczorem połóż budzik daleko od łóżka, najlepiej w innym pomieszczeniu (ale na tyle blisko, abyś to Ty go usłyszał, a nie cała rodzina poza Tobą wink) Następnie „wbij sobie w głowę”, że w momencie, gdy słyszysz dźwięk budzika, nie myślisz, tylko OD RAZU! wstajesz. Nie podejmujesz ze sobą dialogu! To bardzo ważne. Nie martw się, nie jesteś sam, każdemu się nie chce rano wstawać, zwłaszcza na trening. Nawet sportowcom. Ale nie każdy ze sobą dyskutuje. Ci, którzy nie podejmują dialogu z „wewnętrznym głosem” – wygrywają. Możesz przeczytać więcej na ten temat w INSPIRUJĄCYM BONUSIE, który otrzymasz od razu (bezpłatnie) po zapisaniu się na NEWSLETTER.

SKONCENTRUJ SIĘ

Wybierz cele i skup się na nich. Nie pozwól, aby okoliczności Cię rozproszyły. One zazwyczaj będą niesprzyjające, więc uzależnianie od nich swojego powodzenia, jest bez sensu. Bądź odpowiedzialny za swoje decyzje. Nikt Cię do nich nie zmuszał.
 
Dobrą praktyką jest CODZIENNE zapisywanie swoich celów. Może się to komuś wydawać startą czasu, ale czy ktoś tak pomyśli, gdy kierowca przed podróżą w nieznane programuje GPS-a? Życie to Twoja najważniejsza podróż, więc warto zaprogramować swój osobisty procesor na właściwy cel.
 
O przekuwaniu marzeń w cele i ambitnym, efektownym planowaniu pisałam TUTAJ.


„Jednym z kluczy sukcesu w każdej dziedzinie życia jest umiejętność koncentracji na tym,
co ważne w określonej sytuacji oraz w danym czasie.”CIESZ SIĘ DROGĄ

Nie wypatruj tylko celu. On jest niezwykle ważny, to Twój drogowskaz, ale droga do niego jest równie ważna, a nawet ważniejsza.


„Droga jest ważniejsza niż cel, jako że oprócz tego, co osiągnięte,
zawiera się w niej to, co możliwe i zamyślone, upragnione.
Cel jest skończony, droga nie i dlatego nie można jej oceniać ze względu na jej koniec.
Ona prowadzi wciąż dalej.”
Martyna WojciechowskaNie możesz skupić się tylko na celu, tak się często mówi, ale to skrót myślowy, który może okazać się zwodniczy.
 
Jesteśmy pokoleniem instant. Wszystko chcemy mieć szybko. A na efekty każdej pracy trzeba poczekać. Wszystko co wielkie, przychodzi z trudem i z czasem. Dlatego tym bardziej zrób wszystko co w Twojej mocy, aby sam proces zmiany był dla Ciebie radością. Moment zdobycia celu trwa bardzo krótko, więc po co się męczyć przez rok tylko dla tego, co trwa przez chwilę.
 
Poza tym, skupienie się tylko na celu bywa złudne. Jeśli Twoim celem jest tylko utrata zbędnych kilogramów (posłużę się najczęstszym postanowieniem Polaków wink), to w momencie, gdy na wadze zobaczysz wymarzone 50 kg, możesz wpaść w pułapkę porzucenia drogi. Stracisz swoją motywację. I co się stanie? W euforii rzucisz się znowu na drożdżówki wink A później nastąpi rozpacz, że cały Twój wysiłek był bez sensu. Bolesne będzie to co przeczytasz, ale faktycznie był bez sensu. Do trwałego sukcesu nie ma dróg na skróty. Tak sobie zracjonalizuj cały proces, aby sama droga sprawiała Ci radość.
 


„Droga do mistrzostwa to proces, a to, co wyróżnia mistrzów, to nieustanny rozwój.”
Kamila RowińskaLICZ SIĘ Z CENĄ

Większość ludzi patrząc na ludzi sukcesu myśli sobie: „Też bym tak chciał”. Czy aby na pewno? Czy chciałbyś wstawać CODZIENNIE o 3. nad ranem, aby przez kilka godzin pisać książkę, a później iść normalnie do pracy? Czy chciałbyś każdego tygodnia biec kilkaset kilometrów, aby po roku móc wystartować w maratonie? Czy chciałbyś co miesiąc jeździć lub latać na kilkudniowe, bardzo drogie szkolenia?
 
Każdy sukces jest okupiony ceną. A twój sukces jest tyle wart, ile jesteś w stanie za niego zapłacić.
 
 
 

„Ostatnio karmieni jesteśmy takim przekonaniem, że gdy wiesz, czego chcesz i wierzysz w to,
sukces jest na wyciągnięcie ręki. Nie ma jednak komunikatu, że będzie ciężko i że sukces
w jakiejkolwiek materii jest podobny do wykresu EKG.”
Olga KozierowskaZMIEŃ SWOJĄ POSTAWĘ

Odpowiednia postawa odróżnia tych, którzy osiągają wyniki, od tych, którzy wciąż na nie czekają.
 
Istnieje takie zgrabne powiedzenie – Postawa to podstawa. W tych trzech słowach mieści się wszystko co kluczowe w temacie realizacji celów.
 
Przyjmij postawę wdzięczności, empatii, działania i wytrwałości. Zmieniając postawę, możemy zmienić całe życie!
 

„Pamiętaj – każda akcja rodzi reakcję. Kiedy ogarnia Cię pokusa,
by zrezygnować z wymarzonego celu,
zmuś się do wytrwania przez jeszcze jeden dzień,
przez jeszcze tydzień, miesiąc, rok.
Jeśli się nie poddasz,
będziesz zaskoczony tym, co się wydarzy.”

Nick Vujicic


 
Jeżeli wybierzesz właściwą postawę, możesz wznieść się ponad wszelkie przeciwności i ograniczenia. Przyjmij postawę, która dotąd była Ci obca, a która wiesz, że byłaby właściwa i zobacz, co się stanie.
 
Ale nie poprzestawaj na tym. To dopiero początek. Nie stawiaj sobie sztucznych granic. Przecież wiesz, że granice nie istnieją. A Ty jesteś w drodze smile
 
Zmiana jest procesem ciągłym, tym bardziej potrzebujesz go rozpocząć.
 
 
Jeśli chciałbyś wykorzystać moje rysnotki występujące w artykule, zapraszam do ściągnięcia je STĄD.
 

ŹRÓDŁA:

Wywiad z Kamilą Rowińską o ZMIANIE (dostęp na 26.12.2016 r.)
https://www.youtube.com/watch?v=gzx99QHsiXk
Kamila Rowińska, Zasługujesz na sukces, Gliwice 2016, Wydawnictwo Rowińska Business Coaching.

Nick Vujicic, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!, przeł. Piotr Kwiatkowski, Wrocław 2012, Aetos Media Sp. z o.o.

 

Shopping Cart
Scroll to Top