JAK ZADBAĆ O ROZWÓJ i co zrobić, aby praca nauczyciela wciąż była pasją?


Jeśli zadajesz sobie to pytanie tylko raz w roku, przegrałeś. Jeśli zadajesz go sobie dopiero teraz, zastanawiam się, czego uczysz swoich uczniów. W postawie przeciętnego nauczyciela najbardziej denerwuje mnie jego błędne przekonanie, że skoro skończył studia, skończył swoją edukację.

Pozwoliłam sobie na taki ostry wstęp, ponieważ wiem, że tutaj nie ma przeciętnych nauczycieli. Jeśli czytasz blogi edukacyjne i szukasz inspiracji, to znaczy, że chcesz w swojej pracy osiągnąć znacznie więcej.


Na moim biurku stoi ramka na zdjęcie formatu A4. Ale w niej nie ma zdjęcia. Jest tabelka z podziałem na trzy kolumny: codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu. Zastanawiasz się o co chodzi? O proces, którego fundamentem są nawyki.

Wierzę w to, że nigdy nie zmienisz swojego życia, jeśli nie zmienisz czegoś, co robisz na co dzień.

Wielkie romantyczne zrywy niczego nie zmienią, potrzebne są codzienne małe kroczki prowadzące do celu. Mistrzowie nie rodzą się w jedną noc. Oni pracują na swój sukces wtedy, kiedy nikt ich nie widzi, kiedy większość ludzi robi tylko to, na co mają ochotę, oni robią to, o czym większość nawet nie pomyśli.


Sukces oparty jest tylko i wyłącznie o każdy dzień, o malutką część każdego dnia.W tydzień nie zrobisz 300. treningów, ale jeśli codziennie zrobisz chociaż jeden, w rok, jesteś w stanie nawet przekroczyć tę liczbę.

W 24h nie napiszesz książki, ale jeśli co drugi dzień napiszesz rozdział, to przy takiej dyscyplinie spełnisz swoje marzenie w dwa miesiące.


Ludzie przeceniają to, co mogą osiągnąć przez rok, ale nie doceniają, jak wiele mogą zdziałać przez dziesięć lat.Są sprawy, którym codziennie poświęcam swoją uwagę, a są takie, nad którymi pochylam się tylko co tydzień lub co miesiąc.


Codziennie ćwiczę, zdrowo się odżywiam, czytam minimum 20 minut (a wraz ze mną kilkadziesiąt osób bierze udział w Całorocznym Wyzwaniu Czytelniczym), pracuję z Dziennikiem Coachingowym.

Co mi to daje? Odżywiony mózg, siłę, energię, dobrą formę, dzięki czemu mogę sobie stawiać nowe wyzwania. Jestem dobrze zorganizowana, bo mam ustalone cele, priorytety i skupiam się tylko na moich życiowych wartościach. Gdybym nie robiła tych czynności codziennie, moja efektywność spadłaby drastycznie. Gdybym tylko co jakiś czas trenowała, czułabym zmęczenie, a po jednym półgodzinnym treningu byłabym wykończona, co spowodowałoby, że porzuciłabym ten pomysł bardzo szybko. Gdybym tylko co jakiś czas sprawdzała czy realizuję swoje cele według moich życiowych wartości, działałabym po omacku i szybko zeszłabym na manowce. Gdybym tylko co miesiąc zerknęła do książki, byłabym nudnym człowiekiem, a tym samym nudnym nauczycielem, nie mówiąc już, że nieautentycznym polonistą 😉 Nie miałabym też zielonego pojęcia o neurodydaktyce.


Raz w tygodniu pracuję nad kolejną książką (oczywiście już niebawem będę musiała zwiększyć częstotliwość wink), co tydzień staram się uzupełniać zeszyt z listami do mojej córeczki (taki prezent Jej przygotowuję na 16. urodziny smile), ugotować jakąś nową potrawę, obejrzeć jeden webinar lub wysłuchać jeden podcast. Dlaczego jeden? Bo szukam tylko tych wartościowych, na które nie szkoda mi czasu.


Jedną z czynności, jaką mam przypisaną do tych raz na miesiąc, jest zrobienie kursu, który przybliży mnie do mojego celu, którym jest bycie wybitnym nauczycielem. Ten cel mam oczywiście bardziej sprecyzowany, ale nie chcę jeszcze zdradzać moich planów wink

Co w tym roku zrealizowałam w kwestii swojego samorozwoju? Kończę właśnie trzy kursy z EDU-MACH i gorąco polecam tę platformę. To kursy, ale standard przygotowanych materiałów zasługuje na najwyższą pochwałę.


Znalazłam ostatnio jeszcze inne miejsce w sieci bardzo kaloryczne w ciekawe treści i ofertę dostosowaną do potrzeb współczesnej szkoły. Kursy elearningowe na platformie edukacyjnej szkolna24.pl.

Dlaczego zainteresowały mnie e-kursy naSzkolna24.pl?

  • Dają możliwość rozpoczęcia kursu w dowolnym czasie, w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu, przy pomocy dowolnego urządzenia (komputer, laptop, smartfon, tablet)
  • Oszczędzają czas na dojazd, nie wymagają zwolnień z pracy
  • Interaktywne testy w trakcie trwania kursu uniemożliwiają ukończenie go bez rzeczywistego zrozumienia prezentowanego materiału
  • Każdy kurs zakończony jest testem podsumowującym, którego pozytywne przejście uprawnia użytkownika do pobrania imiennego certyfikatu
  • Każdy kurs to atrakcyjna forma wideo, wraz z grafiką i tekstem uzupełniają treści

 

Szkolna24.pl oprócz płatnej opcji dostępu indywidualnego do kursów, wszystkie placówki mogą w niewielkiej cenie wykupić dostęp grupowy dla wszystkich swoich nauczycieli. Nauczyciele z kolei mogą korzystać ze wszystkich szkoleń bez ograniczeń i dodatkowych opłat.

Dla szkół będących klientem SzkolnaStrona.pl taki dostęp mogą one uzyskać z rabatem.

Wybrałam sobie dwa kursy na najbliższy miesiąc i będę je dla Was recenzować.

Tematy są tak ciekawe, że już nie mogę doczekać się ich realizacji: Trening odporności na stres w pracy nauczycielaNawyki skutecznego działania.


No właśnie, postanowiłam sobie, że w tym roku stawiam na pracę nad nawykiem. Nie tylko w życiu prywatnym, ale także w zawodowym. Co to znaczy? Że piszę właśnie, wspólnie z Agnieszką Małgorzatą Zielińską, Fitporadnik dla młodzieży o zdrowych nawykach. Stworzyłam także projekt edukacyjny, który ma na celu zadbanie o budowanie dobrych nawyków na różnych płaszczyznach i stworzenie narzędzi, które pomogą nauczycielom. Jeśli jeszcze nie znasz FitEdukacji, zapraszam Cię serdecznie.

Rozwój ucznia zaczyna się od rozwoju nauczyciela, a pasja ucznia, od płomienia, który może obserwować w swoim liderze.

Z kolei pasja nauczyciela ma swoje korzenie w ciągłym rozwoju, nieustannym, codziennym. Jeden krok dziennie wystarczy smile


Ludzie sukcesu to ci, którzy mają nawyki prowadzące do sukcesu.Który z Twoich nawyków jest kluczem do Twojego rozwoju?

 

 

Shopping Cart
Scroll to Top