Wiosna już rozgościła się u nas na dobre Wczoraj, gdy biegałam po bielskim lotnisku, nie mogłam się nacieszyć słońcem, soczystą zielenią i nastrojem zbliżającego się lata. Niby dopiero kwiecień, ale już momentami czuć wakacyjny klimat. Oczywiście pogodowy, bo praca w szkole wre Wszystkie egzaminy dopiero przed nami.
Zbliżający się upał i egzaminy to dwa powody, dla których podejmuję temat napoju dla mózgu. Gdy jest gorąco, zimne napoje idą w ruch. A który z nich króluje? Pytanie retoryczne Gdy trzeba się obudzić i zmusić do koncentracji, po co sięgamy najczęściej, poza kawą oczywiście? Cola i energetyki. Bolączki naszych czasów. Od razu przypominają mi się szkolne wycieczki i konfiskowanie tychże specyfików
Kwiecień to dobry moment, aby uświadomić swoich uczniów, jak wielką szkodę sobie wyrządzają podążając za tłumem w tak ważnej kwestii, jak odżywianie mózgu.
Jeśli chodzi o colę i wszelkie sztuczne napoje, nie ma w zasadzie mowy o jakimkolwiek odżywieniu, to degeneracja i autodestrukcja.
Oczywiście teoretycznie wiemy o tym wszyscy, ale kilka faktów, powinno pomóc w otrzeźwieniu z ogólnego marazmu
* puszka coli zawiera 7 dużych kostek cukru,
* jednym ze składników coli jest aspartam, który powoduje: ślepotę, raka mózgu, epilepsję i zaburzenia emocjonalne,
* kwadranse po wypiciu coli, organizm zaczyna produkować zwiększoną ilość dopaminy. Dopamina to hormon stymulujący „ośrodek przyjemności” w mózgu. Taka sama reakcja występuje po zażyciu heroiny. To nie jedyna wspólna cecha łącząca narkotyki i cukier. Od cukru również można się uzależnić , nawet bardziej niż od kokainy. Nic więc dziwnego, że osoba uzależniona od coli zachowuje się przed jej wypiciem jak narkoman na głodzie.
* cola niszczy też szkliwo zębów i powoduje osteoporozę. Warto zobaczyć ten film.
„Witaminy” w coca coli
RTĘĆ – to metal ciężki, który po spożyciu może spowodować: nadwrażliwość na dotyk, tiki nerwowe, nadpobudliwość, niepewny chód, zawroty głowy, nudności brak odporności na stres, zaburzenia snu, pamięci i osobowości, a z wiekiem zespół chronicznego zmęczenia, depresję.
BENZOESAN SODU – producenci często używają benzoesanu sodu jako środka konserwującego. Można go znaleźć w napojach gazowanych, marynatach, sosie sojowym, sosach, dżemach i sokach owocowych, kosmetykach, lekach i tak dalej. W dużych ilościach powoduje uszkodzenie układu nerwowego i zmiany histopatologiczne w mózgu.
To oczywiście tylko wybrane szkodliwe składniki tego kultowego napoju. I skupiłam się tylko na ich negatywnym działaniu na mózg. O takich schorzeniach jak: cukrzyca, nadwaga, rak i inne już nawet nie wspominam.
Jak widzę tego typu obrazki, to aż mną rzuca!
Żadna ilość witamin, ani kilogramy zielonej sałaty nie są w stanie zlikwidować negatywnych skutków picia coca coli!!!
Jak działa cola na mózg?
Jak środek otępiający, obniżający koncentrację, niszczący szare komórki. Uzależnia, pozbawia siły sprawczej, powoduje depresję.
Zdrowa alternatywa dla coli?
Jest ich mnóstwo! Ostatnio wspominałam o wodzie z cytryną, dzisiaj napiszę kilka słów o… burakach
Regularne picie soku z buraków może obniżać ciśnienie krwi i poprawiać wydolność fizyczną. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem w Północnej Karolinie wykazały, że spożywanie ok. pół litra tego napoju dziennie może szybko poprawić krążenie krwi w mózgu – donosi pismo „Nitric Oxide: Biology and Chemistry”.
W miarę starzenia się, niektóre obszary mózgu stają się gorzej ukrwione i dotlenione. Uważa się, że ma to związek z pogorszeniem sprawności intelektualnej oraz rozwojem demencji – tłumaczy kierujący badaniami Daniel Kim-Shapiro.
Buraki, podobnie jak seler, kapusta czy inne warzywa liściaste, w tym szpinak i niektóre odmiany sałaty, zawierają wysokie stężenie azotanów, których bakterie obecne w jamie ustnej przekształcają w azotyny. Związki te pełnią ważną rolę w tkankach niedotlenionych, powstaje z nich bowiem tlenek azotu rozszerzający naczynia krwionośne, a przez to poprawiający dopływ krwi i tlenu do mózgu.
Badania – oparte o odpowiednią dietę – przeprowadzono w grupie osób w wieku 70 lat i więcej. Zdaniem ich autorów, wyniki sugerują, że azotany dostarczane z dietą mogą poprawiać krążenie krwi w rejonach mózgu odpowiedzialnych za wyższe czynności psychiczne, a przez to spowolnić rozwój demencji w starszym wieku.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, chyba warto zamienić colę na sok z buraków, prawda? Oczywiście mówię o takim wyciskanym, domowej roboty. Będzie nas to kosztowało więcej pracy, ale to wysiłek, który się opłaca!
Nic, co przychodzi łatwo nie jest dla nas dobre.
Wykorzystasz ten materiał dla siebie i swoich uczniów? Daj znać, jak Ci poszło
Jeśli uznasz, że warto, podziel się tym wpisem z innymi. Dla Ciebie to chwila, dla mnie to znaczy bardzo dużo
ŹRÓDŁA:
Co się dzieje w twoim organizmie po wypiciu coca coli?, http://www.ofeminin.pl/dolegliwosci-choroby/co-sie-dzieje-w-organizmie-60-min-po-wypiciu-coca-coli-s1066761.html
10 zaskakujących i szkodliwych składników coca coli, http://ciekawe.org/2015/09/22/10-zaskakujacych-i-szkodliwych-skladnikow-coca-coli/
Sok z buraków jest dobry na mózg, http://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/272611,Sok-z-burakow-jest-dobry-dla-mozgu