WIĘZIENIE CIERPIENIA CZY PAŁAC PRZYJEMNOŚCI? Co wybierasz?


(…) jeśli mamy odnieść sukces, większość rzeczy, które cenimy, wymaga od nas przebrnięcia przez krótkotrwałe cierpienie dla osiągnięcia długotrwałej przyjemności. Musisz odrzucić chwile strachu i pokusy i skupić się tylko na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze w planach długofalowych.

Pamiętaj też, że kieruje nami nierzeczywiste cierpienie, ale obawa, że coś je spowoduje. Podobnie rzecz się ma z przyjemnością – kieruje nami nie ona sama, lecz nasze przekonanie, nasze poczucie pewności, że podjęte działania sprawią nam przyjemność.

Kieruje nami nie rzeczywistość, lecz nasze postrzeganie rzeczywistości.


Twierdzę, że przyjemności należy unikać, jeśli ich skutkiem ma być większe od nich cierpienie, a pożądać tych cierpień, które przyniosą większą niż one przyjemność.
Michel De Montaigne


Większość ludzi skupia się jedynie na tym, co im może przynieść cierpienie lub przyjemność w najbliższym czasie i dlatego w skali długofalowej przynosi im to cierpienie.*


A Ty, na czym się skupiasz? Co wybierasz?

 

 

*Antony Robbins, Obudź w sobie olbrzyma … i miej wpływ na całe swoje życie – od zaraz!, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 1995, s.81-82.

Shopping Cart
Scroll to Top