smile

WYWIAD Z INICJATORKĄ INSPIROWNIKA NAUCZYCIELA – AGATĄ ZAKRZEWSKĄ-OKROJEK

Kochani, dzisiaj mam zaszczyt przedstawić Wam pierwszego eksperta projektu. Jest nim ta sama osoba, w głowie której narodziło się pewne marzenie. Zapraszam Was do lektury krótkiego wywiadu z niesamowitą kobietą, która nie boi się dotykać nieba smile


1. Agatko, skąd wziął się Twój pomysł? Możesz nam przybliżyć genezę narodzin projektu?

Pomysł na Inspirownik Nauczyciela powstał w momencie, kiedy konkretna ilość puzzli ułożyła się w całość. Brzmi dość tajemniczo, prawda? Bloguję od marca 2016 roku, poznaję nowe osoby, otwieram się na świat i edukację dzięki szkoleniom i warsztatom. I oto właśnie na jednym z nich bardzo mocno wybrzmiało słowo AKROSTYCH. Dla niektórych to była zagadka, a mnie to słowo wręcz zachwyciło! Od tego czasu często przebiegało mi w myślach. Puzzle układały się kolejno. Następne szkolenia, warsztaty i puzzle dalej dopasowują się. I akrostych wrócił! Akrostych według Słownika Języka Polskiego to „wiersz, w którym pierwsze litery wersów tworzą wyraz lub zdanie”. Zamarzyłam czegoś podobnego, ale nieco innego. Wpadłam na pomysł abecadła dla nauczyciela. Nie chciałam podjąć się zadania sama. W mojej głowie puzzle nadal się układały. Do realizacji mojego marzenia zaprosiłam Kasię Skolimowską. Okazało się, że obie marzymy o tym samym! Zależy nam, aby stworzyć miejsce przyjazne nauczycielom. Takie, dzięki któremu poczują się lepiej w momencie kiedy przeczytają artykuł przez nas pisany. To był początek. Akrostych przybrał formę abecadła, które pięknie wkomponowało się w kalendarz roku 2017. Wszystko do siebie zaczęło pasować i puzzle się ułożyły smile Marzenie trwa smile


2. Piękne jest to Twoje marzenie! Raz jeszcze Ci dziękuję, że mogę mieć w nim swój udział smile To niesamowite, że nie widziałyśmy się nigdy, prawie w ogóle się nie znamy, a tyle nas łączy! Pasja ma niesamowitą moc! No właśnie, czym dla Ciebie jest pasja?

To dla mnie zaszczyt! Podpatruję Twoje działania i nie mogłam się nie pokusić o zaproszenie właśnie Ciebie do współpracy. Warto zaakcentować, że my dwie to dwa puzzelki w całej układance. W naszym gronie są świetni eksperci, których niedługo będziemy przedstawiać. A po drugiej stronie czytelnicy, którzy również będą mieli szansę zabrać głos w dyskusji! Także pasji do nauczania będzie coraz więcej na łamach Inspirownika Nauczania. Część tematów na najbliższe trzy miesiące została opublikowana i ciepło przyjęta. To niesamowicie cieszy! To jest właśnie PASJA. Może wyliczę to, co dla mnie łączy się z tym określeniem? Nie obrazicie się?

Tak więc: czas, chęć, miłość, nauczanie, rozwój, zdrowy egoizm, poświęcenie, misja, mentoring, odpowiedzialność, partnerstwo, towarzyszenie, uśmiech, drogowskaz…

A kto chce zobaczyć pasję na własne oczy, niech obserwuje nasze poczynania! smile


3. Pozwól, że nawiążę do Twojego bloga. Powiedziałaś, że blogujesz od marca 2016 roku. Dopiero? Kiedy weszłam na
http://www.polskinaczasie.pl/blog po raz pierwszy, odniosłam wrażenie, że to nie blog, ale instytucja! Polski Na Czasie to ogromne przedsięwzięcie, tyle pomysłów, zakładek, materiałów… Jak Ty znajdujesz na to wszystko czas? Co Cię inspiruje? Kto jest Twoim autorytetem, wzorem? Kto Cię motywuje? Co robisz, aby utrzymać wystarczający poziom motywacji?

Na początku muszę podziękować! Polski Na Czasie to działalność jednoosobowa, ale za moimi plecami są ludzie, którzy mnie wspierają i pomagają w obowiązkach młodej mamy smile Myślę tutaj o najbliższych, którzy zaopiekują się moim synkiem lub ugotują obiad na jutro. To motywatory, dzięki którym mogę podładować baterie! Wiem, że trzeba delegować obowiązki. Uczę się tego każdego dnia, by mieć swoją przestrzeń. To dla mnie bardzo ważne. Podobno mamy zajmować swoją głowę tylko trzema obszarami. Tego też próbuję pilnować smile Ale kto ma w domu małego szkraba, ten wie, że to czasami wymaga większej logistyki 🙂 Ale warto! Jeśli chodzi o inspiracje i autorytety zawodowe to muszę przyznać, co nie jest dla niektórych pewnie nowością, że uwielbiam usiąść we wtorek o 21. przy laptopie i posłuchać Ani Popławskiej http://www.annapoplawska.pl/ – wejść w rolę Agaty lektorki. Czytając „Polonistykę” http://www.czasopismopolonistyka.pl/czasopismo.html, jestem Agatą polonistką. Działając w grupie facebookowej „Nauczyciele polskiego” https://www.facebook.com/groups/polskinaczasie/, jestem w stałym kontakcie z ponad 1200. nauczycielami! Dzięki szkoleniom on-line Akademii Webinaru http://akademiawebinaru.pl/ mogę sama wejść w rolę ucznia, który pilnie notuje i po prostu kształci się! To tylko kilka moich topowych osób i miejsc, którym poświęcam wiele czasu i zaangażowania! By moja motywacja nie spadła w roku 2017 (ta z płaszczyzny zawodowej) patrzę na guzik, który dostałam od Asi Pawłowskiej z Akademii Mentoringu http://vena.edu.pl/akademia-mentoringu/ podczas Metodycznej Kafejki w ostatni weekend. To właśnie Asia zadbała o kolorowanie moich marzeń, tak aby stały się rzeczywiste!
4. Odnoszę wrażenie, że dzisiaj nauczyciel nie jest już wszechwiedzącym autorytetem, ale raczej mentorem. Zgadzasz się z tym?

Mentorem, tak racja. Poprzednią wypowiedź skończyłam na wspomnieniu Asi i kolorowego guzika, który od niej dostałam. To jest właśnie dla mnie mentoring . Odkrywanie potencjału ucznia. Od razu wiedziałam, co mam z tym guzikiem zrobić! Zobacz Kasiu, jak pojęcie nauczyciela wykracza poza szkolne mury i przybiera nowe – inne formy! To niesamowite!


5. Ktoś, kto porusza się w świecie social-media tak sprawnie jak Ty, z pewnością o marketingu wie sporo. Co sądzisz o mojej tezie, iż nauczyciel jest sprzedawcą?

Marketing? Wiem z tej dziedziny naprawdę niewiele. Aż wstyd się przyznawać, prawda? Ale nie ma co oszukiwać. Temat do nadrobienia smile Bardzo intensywnie podpatruję jak działają inni. Badam, co sprawdza się na mnie, jako na potencjalnym kliencie. Sporo pytam, jak inni odebraliby to, czy tamto. Podchodzę do życia bardzo empirycznie. Potrzebuję doświadczyć, sprawdzić, dotknąć, żeby wiedzieć jak coś działa. Nie nauczysz się jeździć autem, gdy do niego nie wsiądziesz i będziesz teoretyzować. Praktyka może TYLKO nauczyć Cię najważniejszego – jazdy autem! Takie oczywiste, prawda?

Nauczyciel jest sprzedawcą. Tak, zgadzam się absolutnie. Jest marką, jest swoją wizytówką. Nasze wypowiedzi, zachowania, strój, wygląd są najbardziej widoczne i nie ma się co oszukiwać, że „idą na pierwszy ogień”. Przypomina się stare powiedzenie: „ Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Zobaczcie, jak uniwersalne. Nauczyciel musi wiedzieć czego uczy, po co to robi i dla kogo. Cel musi zostać określony, by mógł zostać zrealizowany. To nie tylko w relacji nauczyciel – uczeń, ale w każdej między ludźmi. Nasz Inspirownik Nauczyciela wskaże ciekawe obszary do rozwoju, przedstawi kreatywnych ekspertów, którzy zabiorą głos w wielu sprawach, tak by nasz klient – odbiorca – nauczyciel czuł się po prostu szczęśliwy, że nie „kupił” złego produktu smile


6. Wracając do puzzli, wszystko układa się w piękną całość. Inspiracja, marzenie, ciężka praca, odnawialna motywacja, realizacja najważniejszych wartości, wizja, dalekosiężne cele, wychodzenie z pudełka komfortu i umiejętność sprzedaży – to właśnie jest Inspirownik Nauczyciela. Mam rację?

Wszystko w punkt. Ja się nagadałam w trakcie naszej rozmowy. Dlatego teraz nic nie powiem, zostawię czytelników – Was Kochani – z pięknym podsumowaniem Kasi! Zerknijcie jeszcze raz wyżej i przeczytajcie to, co Was spotka w podróży z Nami! A już teraz zapraszam do lektury pierwszego tekstu, który wprowadzi w nasze marzenie, już 18 stycznia w środę!


Dziękuję Ci za tę rozmowę i życzę, abyś każdego dnia budziła się z taką energią, jaką tryskasz teraz i aby czas potrafił się momentami zatrzymać, by to co piękne i ważne trwało jak najdłużej!

 

  Agata Zakrzewska-Okrojek absolutna pasjonatka, miłośniczka swojej pracy, nauczycielka języka polskiego, lektorka języka polskiego jako obcego w Łódzkiej Szkole Języka Polskiego dla Cudzoziemców POLONUS, blogerka http://www.polskinaczasie.pl, tropicielka inspiracji (a widzi je wszędzie!), entuzjastka podróży, mimo wielu umiejętności – pokorna uczennica. Prywatnie – żona i mama smile

 

Shopping Cart
Scroll to Top